fbpx
24 °C Istanbul, TR
23 Temmuz 2021

Koşmaya Başlamak İçin 17 Neden

 
Genel Bakış
 
Günlük yaşamın koşturmacası arasında, egzersiz için zaman ve motivasyon bulmak zor olabilir. Ancak koşmanın fiziksel ve zihinsel faydaları buna oldukça değer. Sosyal medyada takip edilen motivasyonel görsellerde yazılanlar gibi: “I really regret that run, said no one ever.” Koşmaya başlama konusuna merak sardıysanız ve biraz ilham arıyorsanız, işte koşmaya başlamak için 17 harika sebep:

1. Koşmak Kafanızı Rahatlatır


Şehirde Koşu Yapan Kadın
Fotoğraf kaynağı: PeopleImages/DigitalVision/Getty Images
Eğer bir problem üzerinde takılı kaldıysanız veya zihinsel bir duraksama yaşıyorsanız, koşmak yardımcı olabilir. Koşu antrenörü, kişisel eğitmen ve She Runs Strong’un sahibi Ashley Crossman, zihinsel donukluğu başınızdan savmak için koşmanın harika bir yol olduğunu söylüyor. Ve de American Academy of Neurology tarafından, 2014 yılında yayınlanan bir araştırmada, daha yüksek kardiovasküler forma sahip olanların daha iyi bilişsel kabiliyete sahip oldukları bulunmuş. “Eğer yazacak bir şey bulma konusunda tıkanırsam veya kişisel veya işle ilgili bir problemi çözmeye çalışıyorsam, koşmak için yola çıkıyorum,” diyor Crossman. “Zamanın yüzde doksan beşinde eve bir çözümle geliyorum.”

2. Koşmak Daha Uzun Yaşamanıza Yardımcı Olabilir ​


Koşu Yapan Yaşlı Adam ve Kadın
Fotoğraf kaynağı: Adobe Stock/Halfpoint
Bu doğru! Koşmak daha uzun ve daha sağlıklı bir hayat yaşamanıza yardımcı olabilir. Stanford Üniversitesinin, Internal Medicine dergisinde yayınlanan, 2008 yılında yaptığı bir çalışmada, koşmanın bireylere “ömrü uzatmaya dair hatrı sayılır bir avantaj” verdiği bulunmuş. Araştırmacılar, ellili yaşlarının başında olan 284 koşan ve 156 koşmayan kişiyi takip etmiş. 19 yıl sonra, koşmayanların yüzde 34’üne karşılık koşanların sadece yüzde 15’i ölmüş. Koşanlar aynı zamanda yaşa bağlı hastalıklardan daha az, genel sağlık durumlarını ise daha iyi şey rapor etmişler. 

3. Koşmak Beyninizi Koruyabilir


Koşu Ayakkabısını Bağlayan Genç Adam
Fotoğraf kaynağı: Adobe Stock/Sergey Nivens
Kaldırımda koşmak (veya koşu bandı veya yolda) yaşlandıkça hafıza kaybını önlemeye yardımcı olabilir. 2012 yılında Nöroloji dergisinde (Journal Neurology) yayınlanan bir çalışmada fiziksel olarak daha aktif faaliyetlere katılan bireylerde zamanla daha az beyin küçülmesi deneyimleniyor. Çalışma aynı zamanda, fiziksel içerikli aktivitelerin beyin küçülmesini önlemede, zihinsel veya sosyal içerikli aktivitelerden daha etkili olduğunu bulmuş. Bir dahaki sefere bir çapraz bulmaca yapmayı düşündüğünüzde, onun yerine bu bilgiyi hesaba katarak koşu ayakkabılarınızı bağlamaya başlayın.  

4. Koşmak Modunuzu Düzeltir​


Sahilde Koşan Motivasyonu Yüksek Atlet
Fotoğraf kaynağı: Adobe Stock/Marco Govel
Koşmak, üzgün anlar ve durumlar için iyi bir iyileştirici olabilir. Eğer çökkünseniz, koşmak fiziksel fayda sağlamanın yanı sıra ruhsal durumunuzu da yükseltebilir. 2005 yılında Spor ve Egzersizde İlaç ve Bilim (Medicine and Science in Sports and Exercise) dergisindeki çalışmada, 30 dakikalık enerjik bir egzersizin modunuzu ve genel halinizi iyileştirebileceği bulunmuş. Beden ve ruh sağlığınızı iyileştirmek için, etkisi yüksek olması açısından düzenli bir koşu rutini oluşturun. 

5. Koşmak Asla Kapanmaz 


Şehir Sokaklarında Koşu Yapan Kadın
Fotoğraf kaynağı: Howard Kingsnorth/Taxi/Getty Images
Her gün belirli bir saate kadar açık kalan pek çok spor salonunun veya önceden kurulu bir programı takip eden fitness sınıfının aksine, motivasyonun bastırdığı her an koşmaya çıkabilirsiniz. Eğer tuhaf saatlerde çalışıyorsanız ve spor salonundaki sınıflara zaman uydurmakta sorun yaşıyorsanız, gece baykuşu veya erkenciyseniz, koşmak, çılgın programınız izin verdiği sürece uyum sağlayabileceğiniz elverişli bir egzersizdir. 

6. Koşmak Sağlıklı “Ben” Zamanıdır


Sahilde Koşu Yapan Genç Ve Fit Kadın
Fotoğraf kaynağı: Guido Mieth/Taxi/Getty Images
İşteki toplantıların ortasındayken, sahilde arkadaşlarla koşarken, sosyal zorunluluklar ve gelen kutunuzda cevap bekleyen e-mailler varken ve sosyal medyaya mesajlar düzenli olarak yığılırken günlük kaostan kaçmak zor olabilir. Koşu antrenörü Ashley Crossman, sizin tercihnize göre koşmanın toplulukla birlikte veya tek başına olabileceğini söylüyor. “Genellikle elde edebildiğim tek “ben” zamanı” diyor. “İş hayatı ve ailenin talepleriyle, koşmak bazen yüzde 100 kendime ayırabildiğim tek zaman,” diyor. “Baskıyı azaltmaya ve uzaklaşmaya ihtiyacınız varsa, spor ayakkabılarınızı kapın ve kendinizi açık sahile atın.

7. Koşmak Stresi Azaltır 


Koşmaktan Dalağına Sancı Girmiş Genç Adam
Fotoğraf kaynağı: Adobe Stock/SolisImages
Yaklaşan bir teslim tarihiniz olduğunda, egzersiz yapmak zaman ayırabileceğiniz son şey gibi hissedebilirsiniz, ancak koşmanın faydaları aslında stresi azaltır ve daha etkin çalışabilmenize yardımcı olur. Missouri-Kolombiya Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, stres ve kaygıyı azaltmada en iyi yollardan birinin yoğun tempolu egzersizler olduğunu bulmuşlardır. “Koşmak harika bir stres gidericidir,” diyor koşu anrenörü Ashley Crossman. “Hayal kırıklıklarınızın, stresin ve öfkenin çıkmasına izin vermek için iyi bir koşudan daha iyisi yoktur.”

8. Koşmak Hemen Kapı Dışındadır ​


Ormanda Koşan ve Müzik Dinleyen Kadın
Fotoğraf kaynağı: Adobe Stock/PointImages
Koşmak, en ulaşılabilir mükemmel egzersizlerden biridir. CorporateActive’in sahibi ve baş antrenörü ve Santa Monica Koleji’nde ülkeler arası antrenör olan Marissa Gee, koşmayı hiçbir ekipman, alan, saha ve katılımınız için diğer katılımcılar gerektirmeyen tek egzersizlerden birisi olarak övüyor. “Koşmak, en özgürleştirici, dürüst spor olabilir. İstediğiniz zaman,istediğiniz yerde başlayabilirsiniz,” diyor. “Tek ihtiyacınız olan ayakkabılarınız.” Ve koşuya başlamadan önce doğru çeşit ayakkabıyı almak, yaralanmaları önlemede önemli. Ortopedik Ayak ve Bilek Topluluğu (Orthopaedic Foot and Ankle Society) uygun amortisör ve topuk kontrolüne sahip bir ayakkabı seçmeyi öneriyor. 

9. Koşmak Etkili Bir Kalori Yakıcıdır 

Mavi Tişörtlü Koşan Adam
Fotoğraf kaynağı: Adobe Stock/bernardbodo
Koşmak en iyi kalori yakma egzersizlerinden biridir. Harvard Tıp Okulu’na (Harvard Medical School) göre, 155 kilo, 12 dakikada bir mil koşan bir kişi, her 30 dakikada ortalama 298 kalori yakıyor. Buna kıyasla 17 dakikada bir mil yürümek, yoga veya aerobik 149 kalori yakıyor, aynı zaman diliminde ağırlık kaldırmak 112 kalori yakıyor. 

10. Koşmak Kitap Okumanıza Yardımcı Olur


Sahilde Koşan Siyah ve Kıvırcık Saçlı Kadın
Fotoğraf kaynağı: Kevin Kozicki/Image Source/Getty Images
Evet, doğru okudunuz! Eğer okumaya niyetinizin olduğu ama henüz okuyamadığınız bir kitap varsa, koşarken vücudunuzla birlikte beyninize de egzersiz yaptırarak çoklu görev yapın. Çoğu kitap akıllı telefonlara ve diğer taşınabilir cihazlara indirmek için uygun, böylece kitabınızı kulaklığınız ile dinleyebilirsiniz. Eğer hikaye yeteri kadar çekiciyse, miller uçup gider. Eğer müzik sizi kelimelerden daha çok motive ediyorsa, ilham almak için en sevdiğiniz melodilerin olduğu bir çalma listesi oluşturun. Bunun için Spotify uygulamasını kullanabilirsiniz.

11. Koşmak Bağışıklık Sisteminizi Destekler


Çölde Koşu Yapan Amerikalı Kadın
Fotoğraf kaynağı: Hero Images/Hero Images/Getty Images
Kendinizi sıklıkla soğukalgınlığına yakalanmış halde buluyorsanız, koşmak bu rahatsız edici mikroplardan kurtulmaya yardım edebilir. Harvard Sağlık’tan (Harvard Health) bir makale, sağlıklı yaşam, düşük kan basıncı ve kilonuzu kontrol etmek için düzenli bir biçimde egzersiz yapmayı öneriyor. Egzersiz yapmak aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırıyor, bağışıklık sisteminizin etkin bir şekilde çalışmasına yardımcı oluyor. Ve araştırmacılar hastalığın ilk aşamasında egzersiz yapmanın bireylerin hassasiyetlerini ne kadar etkilediğine de bakıyorlar. 

12. Koşmak Ücretsizdir ​


Bahçede Koşan Kadın
Fotoğraf kaynağı: Adobe Stock/Ivan Kruk
Koşmak sadece vücudunuz ve zihniniz için değil aynı zamanda cüzdanınız için de harika. “Parkta, sahilde, halka açık alanlarda, dağda veya sokağın aşağısında koşun,” diyor koşu antrenörü ve ülkeler arası antrenör olan Marissa Gee. “Tamamen bedava ve bedava iyidir!” Spor salonu üyeliğinizden veya eve aldığınız egzersiz ekipmanlarınızdan, basitçe ayakkabılarınızı sıkı bağlayarak ve koşarak tasarruf edin. 

13. Koşmak Diğer Kişilere Yardımcı Olabilir ​


Toplum İçin Sahilde Maraton Koşan Kadınlar
Fotoğraf kaynağı: Adobe Stock/Jacob Lund
​Koşmak, başkalarına yardım ederek kendinize yardım etmenize bir imkan sağlar. Koşmayla alakalı sayısız bağış toplama imkanı vardır ve bu size fit olmanızın yanında topluma bir karşılık vermenizi sağlar. İstanbul Maratonu gibi web siteleri, kalbinizde bulunan bir sebep için para kazanmanıza bir fırsat sunacak koşu grupları ve yarışlar bulmak için kullanışlı kaynaklardır. Bunun yanı sıra bir yarışa kayıt olmak, sizi hedefinize ulaştıracak motivasyonu sağlamak için size bir hedef tarih verecektir. 

14. Koşmak Sizi Bir Yere Götürür


İstanbul ve Ankara Gibi Büyük Şehirlerde Koşu Yapan Adam
Fotoğraf kaynağı: Halfpoint/iStock/Getty Images
​Eğer çok trafik olan, örneğin İstanbul ve Ankara gibi çok büyük ve kalabalık şehirlerden birinde yaşıyorsanız, koşmak sizi A noktasından B noktasına daha hızlı götürebilir. Eğer haftalık programınıza egzersiz yapmayı sıkıştıramıyorsanız, eczanaeye, arkadaşınızın evine, işe (eğer iş yerinizde duş varsa haha) ve diğer yerlere tempolu yavaş koşu yapın. Koşarken fazla ağır olmayan şeyler taşımanıza izin verebilecek çeşitli koşu ekipmanı bulmak mümkün. Ancak, eğer işiniz, alışveriş merkezi veya kuaföre gitmek gibi bir şey içeriyorsa, arabayı tercih edebilirsiniz. 

15. Koşmak İnsanlarla Tanışmanıza Yardımcı Olur 


Ormanda Koşu Yapan Ve Sosyalleşen Kadın ve erkek
Fotoğraf kaynağı: gpointstudio/iStock/Getty Images
​Koşmak tek kişilik bir spor olmak zorunda değil. Ülkenin değişik yerlerinde yeterince koşu kulüpleri ve facebook grupları vardır. İdman yapmak veya yarışlara katılmak istenildikten sonra oldukça sosyal olabilir. Koşu antrenörü Ashlay Crossman diyor ki “Koşmak, kafadar insanlarla tanışmak için harika bir yol. Koşarak çok fazla insanla —kocam dahil—tanıştım ve yarışlarda veya koşu gruplarında edindiğim arkadaşlıklara değer veriyorum.”

16. Koşmak Hızlı Öğrenme Eğrisine Sahiptir 


Karda Koşu Yapan Bereli Adam
Fotoğraf kaynağı: Halfpoint/iStock/Getty Images
​Koşmak tabiatta var olan bir yetenektir. Ülkeler arası antrenör olan Marissa Gee, koşmanın aksine yüzme, kayak yapma, yelken kullanma, tenis oynama ve diğer sporların teknik ve yeteneklerinde uzmanlaşmak için genellikle uzun öğrenme eğrileri gerektirdiğine dikkat çekiyor.  “Koşmak, çok hızlı bir öğenme eğrisine sahiptir,” diyor. “Eğer bunu birinci yaşımızda yapabildiysek, hiçbir yaşta zor olamaz.” Yeni başlayanlar için uygun koşu biçimi ve rehberler öğrendiğinizden emin olun, daha sonra ayakkabılarınızı bağlayın ve deneyin. Örneğin, Koşucuların Dünyası (Runner’s World) yazarı Jennifer Van Allen, hızlı, kısa adımları ve ayağınızın yere vurduğu sırada, dizinizin önünde olmamasını sağlamayı öneriyor.

17. Koşmak Sizi Turist Yapar 


Köprüde Koşu Yapan Turist Adam
Fotoğraf kaynağı: Ingram Publishing/Ingram Publishing/Getty Images
​Koşmak, yeni bir yer keşfetmenin harika bir yoludur, tatilde deniz kenarındayken bir yandan da kalori yakabilirsiniz. “Nereye seyahat edersem, koşu ayakkabılarımı alıyorum ve varır varmaz koşmaya gidiyorum,” diyor ülkeler arası antrenör Marissa Gee. “Arabanın içinde hız yaparken asla keşfedemeyeceğim restorantlar, mağazalar ve yerler buluyorum.” Aynı zamanda kendi mahallenizde turist rolünü oynamanızı öneriyor. Belli bir rotada koşmak yerine, yeni bir yön seçin ve daha önce hiç girmediğiniz bir sokaktan aşağı doğru koşun. Bazı çok seveceğiniz yeni yerler bulabilirsiniz. 

Siz Ne Düşünüyorsunuz? 


Ormanda Serbest Koşu Yapan Kadın Ve Adam
Fotoğraf kaynağı: Zoonar RF/Zoonar/Getty Images
​Siz neden koşuyorsunuz? Koşmanın kendi hayatınızda fark ettiğiniz faydalarından bazıları neler oldu? Egzersiz yapmak için kendinizi motive etme konusunda sıkıntı yaşıyormusunuz? Sizi koşmaktan alıkoyan en büyük barikatınız nedir ve bunun üstesinden gelmek için nasıl fikirleriniz ve planlarınız var? Aşağıya bir yorum bırakarak, düşüncelerinizi paylaşın. 
 

 
 

Bu Makaleyi Paylaş


İlgili Makaleler

Bunları okudunuz mu?

Kas Hacimlendirme Sezonu | Kaslarınıza Hacim Kazandıracak En İyi 10 İpucu

    Genel Bakış   Kış geliyor. Bu birçok fitness ve vücut geliştirme meraklısı için kasların hacmini ve kütlesini arttırma zamanın yaklaştığına işaret. Maalesef ki, kaslı bir vücuda sahip olmak, sanıldığı kadar basit değildir. Çoğu insan sonrasını düşünmeden karnını abur cuburla tıkabasa doldurur ve tartının rakamları artarken kas kütlelerinin arttığını zannederler, oysa ki artan sadece […]

Hangi Kardiyo Metodu En Hızlı Yağ Yaktırır?

​Aerobik (oksijen içeren) egzersiz söz konusu olduğunda, en iyi metotlar hangileridir ve yararları nelerdir? Burada konuyu ayrıntılı olarak ele alacağım. Aerobik egzersiz örneklerini, ve izlenecek kuralları vereceğim. Şimdi, aerobik hakkında her şeyi öğrenme zamanı!   İnatçı vücut yağlarından kurtulmak ve mümkün olan en iyi forma kavuşmak, bir miktar aerobik egzersiz yapmayı gerektirebilir. Bilinen aerobik metot […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜÇLÜYAŞA
tr_TRTürkçe