fbpx
26 °С Стамбул, TR
16 Июнь 2024
Меню
ВЫ ЧИТАЕТЕ ЭТО
СИЛЬНЫЕ МЫШЦЫ 5 × 5: 12-недельная программа по фитнесу и бодибилдингу Какой тип телосложения у вас | Эктоморф, Эндоморф или Мезоморф Палео диета 101: руководство для начинающих + план питания Какой метод кардио будет сжигать самый быстрый жир? Укрепление и укрепление брюшной полости | Функция, упражнения и преимущества Грудь Sharp Line | Тренировочная программа для роста мышц 8 × 8 17 причин начать бегать Спросите своего профессора по мышцам: что я должен есть до и после кардио? Красное вино: полезно ли это? Это вредно? 9 проверенных способов сбалансировать гормоны, которые контролируют ваш вес Питьевой маринованный сок: это полезно или вредно? Кетогенная диета 101: что это? Это хорошо для похудения? Мускулистый сезон | Лучшие 10 советов, как добавить объем мышцам Брюшная полость, задница и бедро: движения к «региону» 12 эффективных продуктов для борьбы и уничтожения раковых клеток Силовые тренировки для женщин | Поднимайте вес, чтобы сжигать жир, чтобы не раздувать мышцы 15 простых способов снизить уровень сахара в крови естественным путем Насколько важен завтрак? 11 основных движений йоги, которые должен практиковать каждый Креатин 101 | Что это такое и что оно делает?

Какой тип телосложения у вас | Эктоморф, Эндоморф или Мезоморф

v cut tipi 5 - Hangi Vücut Tipine Sahipsiniz | Ektomorf, Endomorf veya Mezomorf

Hiç dikkatinizi çekti mi? Bazı insanlar genetik olarak ödüllendirilmiş olarak doğarlar ve olağanüstü ırsi özelliklerle kuşatılmışlardır. Bu insanlar, dengeli bir diyet, beslenme planı ve bunlara eşlik eden etkili bir egzersiz programı ile bedenlerindeki yağdan kurtulurken, aynı anda kilolarca kas yaparlar.

Bu kişiler her geçen gün ilerleme kaydederler ve uyandıkları her güne bir önceki günden daha iyi görünerek başlarlar. Bu insanların 4-5 kilo kas kazanmaları için sanki halter setlerine şöyle bir bakmaları bile yeterlidir. Tam da bu esnalarda siz, haftalarca uyguladığınız sıkı bir çalışmaya rağmen doğru düzgün kas kazanamamış ve bir köşeye çekilmiş ağlıyor olursunuz. İşte her şey vücut tipine bağlıdır.

Kaslanma ve Yağ Yakma

Neden bazı insanlar yağ yakmayı ve kas yapmayı diğerlerinden daha kolay bulurlar? Bu herkesin farklı genetik özelliklere sahip olduğu gerçeğinden kaynaklanır. Belki farkında olmadığınız şey ise farklı insanların farklı vücut tiplerine sahip olduğudur. Hangi vücut tipine sahip olduğunuzu bilmek diyetinizi ve egzersiz rutininizi ona göre planlamanıza yardımcı olur.

Farklı vücut tipleri şunlardır:

  1. эктоморф
  2. пикнический тип телосложения
  3. мезоморф

Her ne kadar kulağa “Game of Thrones”da duymayı umacağınız isimler gibi gelse de, bu vücut tiplerinin neler olduğunu bilmek egzersizlerinizi ve görünümünüzü bir üst seviyeye çıkartırken size önemli bir bakış açısı kazandıracak ve yol gösterecektir.

Vücut tipinizi bilmek

Şimdi üç çeşit vücut tipi olduğunu öğrendik: endomorf, ektomorf ve mezomorf. Hangi vücut tipine sahip olduğunuzu bilmek size çeşitli avantajlar sağlayacaktır.

580x310 mp valentines article images 5 - Hangi Vücut Tipine Sahipsiniz | Ektomorf, Endomorf veya Mezomorf

  İşte vücut tiplerini daha iyi kavramanıza yardımcı olacak detaylı bir bakış:

эктоморфов

Ektomorflar tip olarak uzun boylu, genellikle zayıf, uzun bacaklı ve dar omuzludur. Ektomorflar, canlarının istediklerini, istedikleri kadar yiyip kilo almayan, inanılmaz hızlı metabolizmaya sahip insanlardır.

Zor kilo almak hayallerinizi süsleyen en güzel şey gibi gelse de, ektomorflar kas yapmakta da ayrıca zorlanırlar. Bu nedenle bazen “zor kas kazananlar” diye de adlandırılırlar. Eğer bir kişi ”cılız-sıska” olarak tanımlanıyorsa bilin ki o ektomorftur.

Endomorph-х

Endomorflar ise ektomorfların tam tersidir. Endomorflar tip olarak daha kısa, tıknaz olurlar ve kolay kilo alırlar.

Endomorflar nispeten daha kolay kas yaparken, belleri de kalındır. Kolay kilo alırlar ve vermekte zorlanırlar. Bu gerçeğe dayanarak, bu tipe sahip olmak hem nimet hem de lanettir.

мезоморфа на

  Son olarak mezomorflarımız var ve eğer bir mezomorf iseniz kendinizi gerçekten çok şanslı sayabilirsiniz.

Mezomorflar yukarıda bahsedilen vücut tiplerine göre daha kolay kas yapma ve yağ yakma yetileriyle genetik açıdan ödüllendirilmiş olarak kabul edilirler. Üstelik genellikle daha atletik de olurlar.

Mezomorfların belleri ince, üst bedenleri geniştir. Ortalamanın üzerinde kaslıdırlar ve kolay yağ yakarlar, kısaca şanslı olanlardır.

Vücut Tipinize Uygun Antrenman

580x310 mp valentines article images 4 - Hangi Vücut Tipine Sahipsiniz | Ektomorf, Endomorf veya Mezomorf

Ektomorf Antrenmanı

Eğer yukarıda anlatılanlara bakarak kendinizi ektomorf olarak tanımladıysanız antrenmanınızı da ona göre yapılandırmanız gerekir. Ektomorflar kas kütlesi kazanmak konusunda zorlansalar da kas они могут сделать, sadece ne yapmaları gerektiğini bilmeleri gerekir.

​Antrenman

✓  Birincil hedefiniz kesinlikle kas geliştirme olacağı için, rutin antrenmanınıza birçok birleşik hareketi katarak direnç egzersizleri konusuna büyük önem vermelisiniz.

✓  Yine öncelikli amacınız hipertrofi (aşırı büyüme) olacağı için, makineler yerine serbest ağırlık kullanmayı ve çok sayıda birleşik hareket yapmayı hedeflemelisiniz. Ağırlıkları arttırın, tekrar sayısını azaltın ve setler arasındaki dinlenme süresini çoğaltın.

✓  Haftanın 3 günü bütün beden kaslarına yönelik veya 5 günü belirli kas gruplarına yönelik ve çok yoğun çalışmayı tercih edebilirsiniz.​

Endomorf Antrenmanı

  Endomorf olarak, kas gücü ve hacim kazanmak nispeten kolay olsa da, yağ kaybetme konusunda zorlanacaksınız. Yağ kazanmanız, kaybetmenizden çok daha kolay olacağı için egzersizlerinizi buna göre Вы должны балансировать.

​Antrenman

​✓  Beden yağınızı kontrol altında tutmak için sadece direnç egzersizlerine değil, birçok dayanıklılık egzersizine de ihtiyacınız olacaktır. Bu da kardiyo çalışmanın, antrenmanınızın vazgeçilmez bir parçası haline geleceğini işaret ediyor.

✓ Bir endomorf olarak, ortalama ağırlıklarla çalışmalı, her set için 8-12 tekrar yapmalısınız. Setler arasında daha az dinlenmelisiniz.

✓ Tekrar ediyorum, hacim kazanmak için serbest ağırlıkla yapılan egzersizlere sadık kalın, fakat ağırlık kaldırmadığınız günlerde beden yağını kontrol altına almak için kardiyo yapmalısınız.

Mezomorf Antrenmanı

Bir mezomorf olarak, kolayca kas yapabiliyor ve yağ yakabiliyor olmanız, antrenmanı gevşetebileceğiniz anlamına не приходит.

​Antrenman

​✓ En iyi sonucu alabilmek için; hacim, güç ve dayanıklılık konularında çalışmalısınız.

✓ Ortalama ve biraz üzerinde ağırlıklarla çalışın, her set için 6 ile 12 arasında değişen tekrar sayıları uygulayın. Birçok mezomorf yaklaşık her 6 haftada bir egzersiz programını değiştirir. Böylece antrenman programı ihtiyaca göre tazelenirken, kas kazanımlarını maksimize etmiş olurlar.

✓ Kardiyo açısından, haftada 2 kez HIIT (Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Antrenman) seansı, dayanıklılığı arttırmak ve yağ yakmak için yeterlidir. Oysa ki direnç çalışması, kas gruplarını ayırarak mı yoksa tüm vücut üzerinde mi çalıştığınıza bağlı olarak, haftada 3-5 kere olmalıdır.

✓ Birçok mezomorf, haftanın 5 günü tek bir kas grubunu çalıştırdıkları egzersizler yaparlar. Örneğin sırt/biseps veya göğüs/biseps vb. Bazıları da antreman düzenlerini, itme/çekme olarak (birgün itme ertesi günü çekme) şeklinde ayarlayabilirler.

Sözün Özü

‘Genetiğiniz’ yüzünden vücut geliştirmede harika sonuçlar elde edemeyeceğinizi düşünmeyin. Vücut tipinizin kas kazanımı sürecine etkilerini ve yapınıza en uygun antrenmanın hangisi olduğunu öğrenin ve bu bilgiler ile hedefinize doğru ilerleyin.


​Bu Makaleyi Paylaş


Статьи по теме

Вы читали их?

vucut gelistirme ile ilgili en buyuk yalanlar 0 hq - Vücut Geliştirme İle İlgili En Büyük Yalanlar (Ve Gerçekler)

Самая большая ложь (и факты) о бодибилдинге

  Vücut geliştirme ile ilgili en büyük yalanlar nelerdir? Lee Boyce – Güç Antrenörü ve Performans Uzmanı “6 haftada 7 kilo kas yapın!” Fark edilir miktarda kası haftalar içerisinde yapamazsınız. Bu tarz vaatler doğru değil ve açıkçası zararlı. Neden mi? Çünkü bu insan fizyolojisine aykırı. Bazen “Vücut yağındaki artış ve su tutma denklemin bir parçasıdır.” […]

karninizi poponuzu kalcalarinizi grafikler 1 10 - Karın, Popo ve Kalça: “Bölge”yi İnceltmek İçin Hareketler

Брюшная полость, задница и бедро: движения к «региону»

“Bölge”yi bu 7 egzersizle inceltin. Fotoğraf: Valorie Darling Bu makale Andrea Speir adında Santa Monica’lı pilates antrenörünün söyledikleri baz alınarak oluşturulmuştur.   Çoğu zaman müşterilere formda olma hedeflerinin ne olduğunu sorduğum zaman, bir şekilde vücutlarının yaklaşık olarak kalçalarının orta kısımlarından, karınlarının orta kısmlarına kadar olan kısmı işaret ediyorlar. Evet, ne demek istediklerini anlıyorum! “Bölge” olarak […]

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

ru_RUРусский