fbpx
21 °С Стамбул, TR
16 Июнь 2024
Меню
ВЫ ЧИТАЕТЕ ЭТО
СИЛЬНЫЕ МЫШЦЫ 5 × 5: 12-недельная программа по фитнесу и бодибилдингу Какой тип телосложения у вас | Эктоморф, Эндоморф или Мезоморф Палео диета 101: руководство для начинающих + план питания Какой метод кардио будет сжигать самый быстрый жир? Укрепление и укрепление брюшной полости | Функция, упражнения и преимущества Грудь Sharp Line | Тренировочная программа для роста мышц 8 × 8 17 причин начать бегать Спросите своего профессора по мышцам: что я должен есть до и после кардио? Красное вино: полезно ли это? Это вредно? 9 проверенных способов сбалансировать гормоны, которые контролируют ваш вес Питьевой маринованный сок: это полезно или вредно? Кетогенная диета 101: что это? Это хорошо для похудения? Мускулистый сезон | Лучшие 10 советов, как добавить объем мышцам Брюшная полость, задница и бедро: движения к «региону» 12 эффективных продуктов для борьбы и уничтожения раковых клеток Силовые тренировки для женщин | Поднимайте вес, чтобы сжигать жир, чтобы не раздувать мышцы 15 простых способов снизить уровень сахара в крови естественным путем Насколько важен завтрак? 11 основных движений йоги, которые должен практиковать каждый Креатин 101 | Что это такое и что оно делает?

Питьевой маринованный сок: это полезно или вредно?

Питьевой маринованный сок: это полезно или вредно?
 
4042361 - Turşu suyu içmek: Faydalı mı, Zararlı mı?

Fotoğraf kaynağı: authoritynutrition.com
Turşu yüzyıllardır sağlıklı bir besin maddesi olarak известно,.

Jülius Sezar’ın askerlerine güçlenmeleri için turşu yemelerini emrettiği, Kleopatra’ nın ise güzellik için turşu yediği söylenmekte.

Turşu suyunun sağlığa birçok faydası ve değişik kullanım alanları olduğu düşünülüyor.

Turşu suyunun egzersiz performansını güçlendirdiği ve kan şekerini dengelemeye yardımcı olduğu iddia ediliyor.

Fakat turşu suyundaki tuz oranının da yüksek miktarda olduğunu da unutmayalım.

Belirtilenlere göre turşu suyu gerçekten de söylenildiği kadar yararlı mı? Bu makalede gerçekleri ortaya döküyoruz.​

Turşu suyu nedir?


4394462 - Turşu suyu içmek: Faydalı mı, Zararlı mı?

Fotoğraf kaynağı: yemekresimleri.com
Turşunun tarihçesi milattan önce 2030 yıllarına, yolcuların Hindistan’ dan Dicle Vadisi’ ne seyehat ederken salatalıkları konserve yapmalarına dayanıyor.

Salatalık turşusu yapmak için üç ana malzeme gerekli: salatalık, tuz ve su.

Salatalıklar normalde salatalığın dış kabuğunda yer alan лактобацилла bakterisi tarafından fermente edilir.

Fakat salatalık ticari olarak işlendiğinde aslında yararlı olan bu probiyotik bakteriler temizlenir ve yerine sirke eklenir.

Bir kaç hafta bekletildikten sonra, salatalıklar turşuya dönüşür ve yemeye hazır olur. Suyu ise turşular çıkarıldıktan sonra geriye kalan sıvıdır.

Sözün özü: Turşu yapmak su, tuz ve bazen de sirke kullanarak salatalıkları veya başka yiyecekleri konserve yapmanın kolay bir yoludur.

Turşu Suyundaki Besin Maddeleri

Aşağıda 100 ml (3.5 oz) turşu suyunda neler bulunduğu listelenmiştir (1):​
 
 • углевод:​ 0. 4 грамма
 • кальций: günlük ihtiyacın %1–5’i.
 • натрия: günlük ihtiyacın %50–115’i.
 • калия: günlük ihtiyacın %3’ü.
 • магний: günlük ihtiyacın %3’ü.
 • Пробиотики: 100 ml başına en fazla 10.700 koloni oluşturan birim. (2)

​Sözün özü: Turşu suyu iz miktarda karbonhidrat, mineral, bazen de probiyotik bakteri içerir. Ayrıca sodyum miktarı da yüksektir. ​

Sağlığa Faydaları ve Kullanım Alanları

7109173 - Turşu suyu içmek: Faydalı mı, Zararlı mı?

Fotoğraf kaynağı: lezzetkasifleri.com
Turşu suyunun sağlığa bir çok faydası ve kullanım alanı olduğu iddia edilmektedir. İşte bu iddiaların en yaygın olanlarından sadece birkaçı: 

İddia 1: Turşu Suyu Spor Performansı için Faydalıdır 

Birçok insan turşu suyunda bulunan yüksek miktardaki sodyumun, egzersiz yapmadan önce hidrasyon oranını yükselttiğini ve performansı arttırdığını düşünüyor.

Fakat bu konuda bir çok farklı araştırma mevcut. Deneylerden birinde katılımcılar, egzersizden önce vücut ağırlığına göre, her 1 kg için 2 ml turşu suyu tüketmiştir. Fakat bunun koşu performansında, ter oranında veya vücut ısısında hiç bir etkisini görememiştir (3).

Ek olarak, egzersizlerden sonra içilen turşu suyunun da faydalı faydalı olduğu söylenmektedir.
Fakat bazı araştırmalar turşu suyunun su içme isteğini ve kandaki sodyum değerini arttırdığını gösterirken, diğerleri hiç bir etkisinin olmadığını göstermektedir (4, 5, 6).

Sözün özü: Az miktarda tüketilen turşu suyunun egzersiz performansına önemli ölçüde bir etkisi yoktur. 

İddia 2: Turşu Suyu Kas Kramplarını Tedavi Eder

Kas krampları egzersiz sırasında veya geceleri yatağınıza uzandığınızda sizi hoş olmayan bir şekilde rahatsız edebilir.

İlginç olan şudur ki yakın zamanda yapılan araştırmalara göre vücut ağırlığınızı baz alarak kg başına içtiğiniz 1 ml turşu suyu yaklaşık bir buçuk dakikada bu kas krampına son verebilir. (7).

Kas kasılmalarında, turşu suyu içerek iyileşme oranı, sadece su içerek iyileşme oranına göre %36, hiç su tüketmeden iyileşme oranına göre ise % 45 daha hızlıdır. (7).

Araştırmacılar, turşu suyunda bulunan bir maddenin ağız içerisindeki reflekslerden birini tetikleyip, sinirlere krampları durdurması için bir sinyal gönderebileceğini belirtiyorlar. 

Yine de bu bulguyu kanıtlamak için daha fazla araştırma ve deneye ihtiyaç vardır.

Sözün özü: Baktınız ki kramp geliyor, bir bardak turşu suyu içmeyi deneyin. Araştırmalara göre bunun yardımını göreceksiniz.

İddia 3: Turşu Suyu Karın Ağrısını Azaltır

Sirke karın ağrısını hafifletmek için kullandığımız şifa kaynaklarından biridir. Ayrıca sirke ticari amaçla üretilen bir çok turşunun ana maddelerindendir.

İnsanların deneyimlerine göre, bir bardak turşu suyu karın ağrısını geçirmeye yardımcı olabilir.
Bunun nedeni bazı karın ağrılarının anormal derecede düşük gastrik asit üretimi sebebiyle olmasıdır. (8, 9)

Böyle durumlarda, turşu suyu tüketmek, mide asidini sağlıklı bir düzeye geri getirmeye yardımcı olur.
Buna rağmen, bunu kanıtlayacak yeterli araştırma ve deneyin olmadığını belirtmeliyiz.

Sözün özü: Bu iddia belki bir şehir efsanesi ama yine de denemeye değer. Bununla birlikte, ülseri olan insanların doktoruna danışmadan denememesinde fayda var.

İddia 4: Turşu Suyu Ertesi Gün Sarhoşluğuna İyi Gelir


5685372 - Turşu suyu içmek: Faydalı mı, Zararlı mı?

Fotoğraf kaynağı: thescene.com
Alkol tüketiminden sonraki gün çoğumuz kendimizi kötü hissederiz ve bu genellikle vücudun susuz kalması nedeniyle olur. Turşu suyu içersindeki tuz oranı daha çok su içmeye yönlendireceği için ertesi gün sarhoşluğuna faydalı olabilecek besinlerden biridir. (5)

Eğer ertesi gün sarhoşluğu yaşıyor ve turşuyu seviyorsanız, tedavi olarak turşu suyu içmeyi denerseniz bir şey kaybetmezsiniz.

Yine de, turşu suyunun, diğer tuzlu içeceklerden daha yararlı olabileceğini kanıtlayacak bilimsel bir araştırma yoktur.

Sözün özü: Turşu suyu sizi daha çok su tüketmeye yönlendireceği için ertesi gün sarhoşluğuna faydalı olabilir. Fakat bunu kanıtlayacak bilimsel bir araştırma yoktur.

İddia 5: Turşu Suyu Güneş Yanıklarına İyi Gelir


4748726 - Turşu suyu içmek: Faydalı mı, Zararlı mı?

Fotoğraf kaynağı: thesun.co.uk
Turşu suyu güneş yanığı tedavisinde de popüler bir çözümdür.

Güneş yanığının üzerine direk olarak sürülebildiği gibi, bir bez yardımı ile yanmış deri üzerine uygulayabilirsiniz.

Ağızdan ağıza yayılan bu söylemlerin bilimsel bir araştırma ile kanıtlandığı söylenemez.
Yine de, elinizde Aloe Vera bulunmadığı zamanlarda, bu tip olaylar için alternatif olarak turşu suyu tedavisini denemekten bir zarar çıkmayabilir.

Sözün özü: Bilimsel araştırmaların eksikliğini de göz önünde bulundurarak, turşu suyunun güneş yanıkları için popüler bir ev tedavisi olduğunu söyleyebiliriz.

İddia 6: Turşu Suyu Regl Sancısına İyi Gelir


2882161 - Turşu suyu içmek: Faydalı mı, Zararlı mı?

Fotoğraf kaynağı: stylecraze.com
Turşu suyu tüketimi kanser ve kalp rahatsızlıkları riskini azalttığı gibi, sindirim ve bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Bunun nedeni, turşu suyunun içinde bulunduğu düşünülen antioksidan ve probiyotiklerdir.

Turşu suyu tüketiminin vücutta antioksidan etkisi yaratabileceği söylenirken, içerisindeki antioksidan miktarı veya çeşitleri üzerine herhangi bir araştırma bulunmamaktadır.

Probiyotiklere gelecek olursak, sirke ile yapılmış sebze turşuları lezzetlidir fakat içinde hiç bir yararlı bakteri bulundurmazlar.

Sadece fermente edilmiş turşular yararlı bakteri içerir. Fermente edilmiş turşuları marketlerin soğuk dolaplarında bulabilirsiniz. Oda ısısında tutulan turşular ise sirke ile yapılmış turşulardır.

Fakat, fermente edilmiş turşular bile yoğurt veya diğer probiyotik içerikli besinler kadar probiyotik içermez.

Tedavi edici bir düzeye gelmesi için, günde birkaç bardak turşu suyu tüketmeniz gerekebilir. (2)

Sözün özü: Turşu suyu antioksidan ve probiyotik açısından zengin olmayabilir. Hastalıklara karşı olan faydalarını şüpheci biçimde ele almanız gerekebilir.  

İddia 7: Turşu Suyu Kan Şekerini Kontrol Etmenize Yardımcı Olur

Kronik yüksek kan şekeri, tip II diyabete ve geniş yelpazedeki diğer kronik hastalıkların ortaya çıkmasına yol açabilir.

İlginçtir ki, ticari amaçla hazırlanmış turşu suyunda bulunan sirke, kan şekerinizi düşük düzeyde tutmanıza yardımcı olabilir.

Sirke, vücudun insüline olan direncini arttırması ve yemeklerden sonra kan şekerini önemli bir ölçüde düşürmesi ile biliniyor. (10, 11, 12, 13, 14)

Fakat, bugüne kadar yapılan araştırmalar arasında sadece bir tanesi turşu suyunun yemeklerden sonra fırlayan kan şekerini düşürdüğünü kanıtlayabiliyor. (15)

Turşu suyu aynı zamanda yemekten sonra sindirimi yavaşlatarak da kan şekerini düşürebilir. (16)

Eğer kan şekerinizi düşürmek için hali hazırda bir ilaç kullanıyor iseniz, turşu suyu içmeden doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Sözün özü: Tıpkı sirke gibi, turşu suyu da öğünlerden sonra yükselen kan şekerini düşürmenize yardımcı olabilir.

Güvenlik ve Yan Etkiler


7350329 - Turşu suyu içmek: Faydalı mı, Zararlı mı?

Fotoğraf kaynağı: adanamreklam.com
İddia edilen bir çok faydası ve kullanım alanı olmasına rağmen, turşu suyu herkes için faydalı olmayabilir.

Turşu suyu tüketimini alışkanlık haline getirmeden önce dikkat etmeniz gereken hususlar:​​

 • кислота:  İçerdiği asit nedeniyle,  подагра  rahatsızlığı olanlar için uygun olmayabilir.
 • Yüksek sodyum: İçerdiği yüksek miktarda tuz, idrara çıkamama, şişme veya şişkinlik gibi sorunlara yol açabilir.
 • Yüksek tansiyon: Yüksek miktarda tuz tükettiğiniz için kaybettiğiniz su miktarı kan basıncınızı yükseltebilir.
 • Hazımsızlık: Çok fazla turşu suyu gaz, mide ağrısı ve ishale yol açabilir.
 • судороги: Bazı doktorlar turşu suyu içmenin aslında elektrolit bozuklukları meydana getirdiği ve kramp sancılarını daha kötü bir hale getirdiği kanısında. Fakat, araştırmalar bunu desteklemiyor. (4, 5, 6, 17)

Sözün özü: Turşu suyu içmek genellikle güvenlidir. Fakat yukarıdaki maddelerden herhangi biri veya çoğu size uyuyorsa, doktorunuza danışmanızda fayda var.

Buradan Çıkaracağımız Ders

​Yapılan araştırmalara göre, turşu suyu tüketimi kramp sancılarını hafifletme ve kan şekerini normal düzeyde tutma konusunda oldukça yardımcıdır.

Ancak bu faydalar söz konusu olduğunda turşu suyunun tek etken olduğuna dair bir kanıt yok. Konserve edilmiş zeytin veya salamura biber suyu da aynı faydaları gösterebilir.

Turşu suyu hakkındaki diğer iddialara gelince, kanıt sadece yaşanmışlıklardan doğan sonuçlara dayalıdır. Bunlar sadece birer rastlantı da olabilir.

Bu nedenle, turşu suyu tüketimi size yararlı gelebilir veya gelmez, sizin için faydalı olup olmadığını deneyip kendiniz görmelisiniz.


​Bu Makaleyi Paylaş


Статьи по теме

Вы читали их?

akdeniz diyeti 101 grafikler 0 hq 1 orig - Akdeniz Diyeti 101: Akdeniz Diyeti Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Средиземноморская диета 101: все, что нужно знать о средиземноморской диете

  ​Akdeniz diyetinin temelleri 1960’larda İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerde geleneksel olarak yenilen yemeklere dayanır.   Araştırmacılara göre bu insanlar diğer milletlere oranla alışılmadık bir şekilde sağlıklıydı ve çoğu ölümcül hastalığa yakalanma riskleri çok düşüktü. Yapılan birçok araştırma gösteriyor ki Akdeniz diyeti kilo vermeyi sağlayabilir ve kalp krizi, felç, tip 2 diyabet hastalıklarını ve erken […]

gunluk kalori ihtiyaci hesaplama 101 hq orig 800x500 - Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama| Günlük Kalori İhtiyacı Nasıl Hesaplanır?

Калькулятор ежедневных потребностей в калориях | Как рассчитать ежедневную потребность в калориях?

Kalori bir enerji birimidir. Beslenmede ve günlük dilde kalori, yiyecek ve içeceklerden alınan enerji ve fiziksel aktiviteler aracılığıyla bu enerjinin kullanılması anlamına gelir. Örneğin: 2 km yürüyüş yapmak 100 kalori yakarken, bir elmada 80 kalori olabilir. ​Kilo almak ve vermek gün içinde tükettiğimiz kaloriler ile doğrudan ilgilidir. Bilim diyor ki, eğer yaktığınızdan daha fazla kalori […]

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

ru_RUРусский