fbpx
18 °C Istanbul, TR
22 oktober 2020

Hvor vigtig er morgenmad?

 

Kahvaltı günün en önemli öğünlerinden biridir. Bunun nedeni kahvaltının günün ilk öğünü olması ve metabolizmanızı başlatarak bütün gün kalori yakmasını sağlamasıdır. Yataktan kalktığınızda vücudunuz 8 saatlik bir besin almama durumu ile karşı karşıyadır. Kaslarınızın ve beyninizin çalışması için ihtiyacınız olan kan şekeri seviyesi sabahın ilk saatlerinde oldukça düşüktür. Kahvaltı kan şekerinin yeniden istenilen seviyeye çıkarılmasını sağlar.

Birçok bilimsel araştırma kahvaltının konsantrasyonu, enerjiyi ve yaratıcılığı arttırmakla bağlantılı olduğunu göstermektedir. Eğer vücudunuz gıdalardan gerekli yakıtı almazsa kendinizi gün boyunca oldukça halsiz hissedebilirsiniz ve bu halsizlikten kurtulmak için gün boyu fazla yeme eğilimi gösterebilirsiniz. Kahvaltının oldukça önemli olmasının nedeni günün başında oldukça fazla enerjiye ihtiyaç duyarken gün sonunda çok fazla enerji ihtiyacı duymamamızdır.
</s> </s> </s> </s> </s> </s> </s> </s> </s> </s> </s> </s>
İyi bir kahvaltının içermesi gerekenler protein, karbonhidrat ve sağlıklı kaynaklardan yağdır.

Karbonhidrat, Protein ve Yağlar

 

Hvor vigtig er morgenmad?

Bütün besinler 3 Makro Besin Maddesinden oluşur. Bunlar vücudunuzun enerji üretmesi için yüksek miktarlarda gerekli besin maddeleridir. Bu üç temel besin maddesinin isimleri şunlardır: karbonhidrat, protein ve yağ.

 

​Mikro Besin Maddeleri farklı olsalar da Makrolar kadar önemlidir. Mikro Besin Maddelerine küçük miktarlarda ihtiyaç vardır. Bunlara su, vitamin ve mineraller dahildir.


Karbonhidratlar

Hvor vigtig er morgenmad?

Karbonhidratlar vücudun temel enerji kaynağıdır ve yapıları basit veya karmaşık olabilir. Karmaşık karbonhidratlara tam tahıllı makarna, pirinç ve bazı sebzeler dahildir. Bu besinler vitamin, mineral ve lif açısından oldukça zengindir. Basit karbonhidratlara tatlılar dahil olabilir. Basit karbonhidratlar hızlı bir şekilde enerji sağlarken vitamin ve mineral açısından karmaşık karbonhidratlar kadar zengin değillerdir.

 

Sağlıklı karbonhidrat kaynakları kahverengi pirinç, tam tahıllı ekmek veya makarna, yulaf, meyveler ve sebzelerden oluşur.


Proteinler

 

Hvor vigtig er morgenmad?

Proteinler özellikle kas yapımında insan vücudu için oldukça önemlidir. Vücuttaki dokuların kendilerini yenilemeleri için oldukça gereklidir. Proteinler aynı zamanda vücudunuzda mineral, vitamin ve oksijenin taşınmasına da yardımcı olur. Protein tüketmek karbonhidrat veya yağ tüketmeyle kıyaslandığında daha fazla doygunluk yaratır.
</s> </s> </s> </s> </s> </s> </s> </s> </s> </s> </s> </s>
Sağlıklı protein kaynakları deniz ürünleri, beyaz et, süt, peynir, yumurta ve yoğurt olarak sıralanabilir.

Sunde olier

 

Hvor vigtig er morgenmad?

Yağ kulağa pek hoş gelmese de sağlığınız için en önemli öğelerden biridir. İnsan vücudunun fonksiyonlarını sürdürmesi için oldukça kritiktir. Bu fonksiyonlar ısı korunumu, sinir iletimi, vitamin emilimi ve hormon üretimi gibi işlevlerdir.
</s> </s> </s> </s> </s> </s> </s> </s> </s> </s> </s> </s>
Sağlıklı yağlar sanılanın aksine kilo vermeye çalışanlar için yardımcı olabilir. Bu yağların yararlarından biri beyindeki açlık hissini durdurmalarıdır. Sağlıklı yağ kaynakları olarak avokado, fıstık, zeytin yağı ve somon sayılabilir.

Andre sundhedsmæssige fordele ved at drikke rødvin

 

Hvor vigtig er morgenmad?

Karbonhidrat tüketirken gıdaların Glisemik Endeksine (GE) dikkat etmek oldukça önemlidir. GE, tüketilen bir besin sindirildikten sonra vücut kan şekerini nasıl etkilediğini ölçmektedir. Yüksek GE olan karbonhidratlar hızlı olarak sindirilir ve kan şekerini daha hızlı yükseltir.

 

Düşük glisemik endeksi olan karbonhidrat ise yavaş olarak kana geçerek kan şekerinin zamanla yükselmesi sağlar. Yüksek GE olan karbonhidratlar beyaz ekmek, beyaz pirinç, kurutulmuş meyveler ve mısır unu krakerleridir. Orta GE’ye sahip karbonhidratlar dondurma, makarna ve çavdar ekmeğidir. Düşük GE olan karbonhidratlar ise yulaf, yoğurt ve tam tahıllı ekmeklerdir.
</s> </s> </s> </s> </s> </s> </s> </s> </s> </s> </s> </s>
Kahvaltı hazırlarken tüketeceğiniz besinin GE değerine dikkat ederek kan şekerinizin kontrol altında kalmasını ağlayabilirsiniz. Bu halsizliği engelleyerek kilo almanızı azaltacaktır


Kahvaltı Fikirleri

Kahvaltı etmekten hoşlanmayan veya kahvaltıya zaman bulamayan insanlar vardır. Yine de kahvaltı edenler için çeşitli seçenekler vardır. Hızlı bir şekilde kahvaltıda tüketebilecekleriniz meyve, haşlanmış yumurta veya yoğurt gibi besinlerdir ve bunların hepsi oldukça sağlıklıdır.

 

  • Yoğurt kalsiyum deposudur. Ayrıca meyveli yoğurtlara göre iki kat fazla protein içerir. Az yağlı yoğurt veya normal yoğurda meyve eklenmesi ile kahvaltı edebilirsiniz.
  • Yulaf işe götürebileceğiniz kolay seçeneklerden bir diğeridir. Yulaf ezmesi oldukça iyi bir seçenek olabilir. Yulafın tadını arttırmak için üzerine tarçın serpebilir veya meyve ekleyebilirsiniz.
  • İş yerine giderken sandviç veya wrap hazırlamak da oldukça iyi bir fikirdir. Tam tahıllı ekmek kullanarak içine yumurta, avokado, domates, peynir ve sebze gibi malzemeler koyun. Ispanak veya yeşil biber de oldukça lezzetli bir çözümdür.
  • Omlet kahvaltı için oldukça iyi bir besindir. Omletin içine koymak için kalan malzemeleri koyabilirsiniz ve her gün farklı malzemeli bir omlet tüketebilirsiniz. Omlet yaptığınız her sefer içerisine koyduğunuz peyniri, sebzeyi veya eti değiştirerek farklı lezzetler yakalayabilirsiniz.
  • Eğer mısır gevreği tüketmek istiyorsanız bol lifli, az şekerli ve az yağlı olanları seçin. Tam tahıllı veya kepekli mısır gevrekleri özellikle meyve ile desteklendiğinde oldukça iyi birer seçenektir.
  • Fazla miktarda şeker ve işlenmiş gıda içerdikleri için kahvaltı barlarını tavsiye etmiyorum.

Doğru Kahvaltı Ne Sağlar

 

Hvor vigtig er morgenmad?

Kahvaltının oldukça önemli olduğunu belirttik. En dengeli besin maddelerini içeren tarifi seçmek oldukça önemlidir. Her bir besin vücudun sağlıklı çalışması için gereklidir. Araştırmaların çoğu günlük beslenmemizde aldığımız kalorilerin %45-65’inin karbonhidratlardan, %10-35’inin proteinlerden ve %20-35’inin yağlardan oluşması gerektiğini söylemektedir.
</s> </s> </s> </s> </s> </s> </s> </s> </s> </s> </s> </s>
Kahvaltı etmek kilonun korunmasına yardımcı olurken kalp hastalıkları (kilo kaynaklı) riskini de azaltır. Kahvaltı üretken bir gün geçirmeniz için gerekli enerji ve zihinsel eylem için oldukça gereklidir. Ayrıca sağlıklı bir kahvaltı etmek diyabet riskinizi de azaltacaktır. Doğru kahvaltı seçenekleri diyabete yol açabilecek kan şekeri seviyesi dalgalanmalarının önüne geçmeye yardımcı olabilir. Sağlıklı olmak iyi bir kahvaltı ile başlar.

Skal du drikke rødvin? Hvis ja, hvor meget?

 

Hvor vigtig er morgenmad?

Hvis du kan lide at drikke rødvin, behøver du ikke bekymre dig, medmindre du overskrider det anbefalede beløb.

 

I Europa og Amerika angives det målte forbrug af rødvin som følger (48,49) :

  • 1-1,5 kopper om dagen for kvinder
  • Erkekler için günde  1-2 bardak

Nogle kilder anbefaler også at bruge 1-2 dage uden alkohol hver uge.

Husk, at dette beløb samlede viser alkoholforbrug. Til andre alkoholholdige drikkevarer derudover at drikke denne mængde rødvin kan let sætte dig i området for overforbrug.
</s> </s> </s> </s> </s> </s> </s> </s> </s> </s> </s> </s>
Hvis du har haft en stofmisbrug og alkoholmisbrug, skal du helt undgå vin og andre alkoholholdige drikkevarer. Du skal også være meget forsigtig, hvis du har alkoholisme i din familiehistorie.

resultater: Målt rødvinforbrug angives som 1-2 glas pr. Dag. Det anbefales også at tilbringe mindst 1-2 dage om ugen uden alkohol.


resultere

 
Selvom rødvin er gavnlig for helbredet, så længe den spises i moderation none det kan ikke forårsage alkoholforbrug.

 

Der er mange andre effektive måder at forbedre dit helbred på, som ikke kræver, at du forbruger noget, der kan være skadeligt (50).

men på nuværende Hvis du drikker rødvin, er der ingen grund til at stoppe (medmindre du går glip af foranstaltningen).

Hvis du ikke drikker mere end 1-2 glas om dagen, vil det ikke have en negativ effekt, tværtimod, det er godt.


Del denne artikel


Relaterede artikler

Har du læst dem?

13 grunde til, at sukkerholdige drikkevarer er skadelige for dit helbred

  For stort sukkerforbrug kan have frygtelige virkninger på dit helbred. Nogle typer sukker er værre end andre, men værst af alt er sukkerholdige og kulsyreholdige drikke. Foruden kulsyreholdige drikkevarer indeholder listen også juice, kaffe med høj sukker og andre sukkerholdige drikkevarer. Når du ser kulsyreholdige drikkevarer og sukkerholdige drikke nedenunder, kræver hjørnet dig at undslippe 13 […]

9 velprøvede måder at balancere hormoner, der styrer din vægt

Tab af vægt styres stort set af dine hormoner. Ifølge forskning påvirker hormoner vores appetit og hastigheden af fedt, der er gemt i vores krop (1, 2, 3). Her er 9 bedste måder at “afbalancere” de hormoner, der styrer din vægt: 1. Insulin Insulin er et hormon produceret af beta-celler i bugspytkirtlen. Insulin, der udskilles i små mængder i løbet af dagen, udskilles mere efter måltiderne. [...]

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

da_DKDansk
tr_TRTürkçe en_USEnglish de_DEDeutsch fr_FRFrançais nl_NLNederlands it_ITItaliano es_ESEspañol pt_PTPortuguês ru_RUРусский fiSuomi sv_SESvenska nn_NONorsk nynorsk da_DKDansk